23/08/2014

Hanami – fenomen kwitnącej wiśni.

W Japonii właśnie trwa święto Hanami, przypada ono na przełom marca i kwietnia- okres kwitnienia wiśni piłkowanych. Hanami to tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania kwiatów, w szczególności kwiatów ozdobnych wiśni. Święto to jest bardzo popularne w Japonii, jest ono tradycją kultywowaną od kilkuset lat.

Tradycja hanami, czyli zwyczaj oglądania i podziwiania kwiatów, ukształtowała się w VII w. naszej ery. Od czasów dynastii Heian kojarzona jest głównie z wiśnią. Na początku kultywowali ją wyłącznie członkowie rodziny cesarskiej i dwór, jednak do XV wieku rozpowszechniła się również wśród zwykłych obywateli. Jeden z cesarzy pałacu w Edo zasadził dookoła swojej posiadłości tysiące wiśniowych drzew dla poddanych. Dzisiaj sakura hanami jest świętem zabawy, przypominającym nasze jarmarki. Japończycy przybywają do parków z rodzinami, pod kwitnącymi drzewkami rozkładają maty, koce oraz drewniane pudełka (bento) z przygotowanymi na tę okazję daniami. Wśród nich najbardziej znane są kulki ryżowe, zwane dango, czy yakitori, oden i teppanyaki.

Już od początku marca, oprócz zwykłej prognozy pogody, w telewizji nadawana jest krótka relacja dotycząca nadejścia tzw. frontu kwitnącej wiśni. Prasa drukuje mapki okolicznych parków, biura podróży wskazują, jak dotrzeć do najpiękniejszych wiśniowych zakątków w kraju. Wydawane są specjalne przewodniki poświęcone sakurze czy porady dotyczące organizacji wzorowego pikniku firmowego. Wszystko po to, aby w odpowiednim momencie znaleźć się w najpiękniejszym miejscu pod wiśniowym drzewkiem. W 1912 r. Japonia podarowała Stanom Zjednoczonym 3000 drzew wiśniowych w dowód przyjaźni pomiędzy obu krajami. Drzewa te, wraz z kolejnymi 3800 w 1956 r., posadzone zostały w Waszyngtonie, gdzie co roku odbywa się Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni. Żródło blog o sushi

powrót do poprzedniej strony